۳۵۳.۵ میلیون دالر از سوی بانک انکشاف آسیایی برای تکمیل بخش های نهایی سرک حلقوی افغانستان و خط انتقال برق تاجکستان- افغانستان

تاريخ: 29 جدي 1389

کابل، افغانستان (27 جدی 1389) وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان و بانک انکشاف آسیایی (ADB) امروز سه توافقنامه را به ارزش مجموعی بیش از 340 میلیون دالر آمریکایی به امضا رساندند. مبلغ مذکور به احیای زیربنای فرسوده راه و انرژی افغانستان کمک می کند.

این موافقتنامه ها توسط جلالتمآب عمر زاخیلوال، وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان و روبرت رینکر، رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان به امضا رسید. جلالتمآب وزیر مالیه در گردهمایی که به همین منظور برگزار گردیده بود چنین ابراز نمودند" به ادامه کمکهای مالی که قبلاً توسط بانک انکشاف آسیایی به دسترس حکومت افغانستان قرار داده شده، کمک مالی جدید نه تنها به تقویت شبکه ترانسپورتی افغانستان، بلکه از همه مهمتر به متحد ساختن کشور کمک خواهد کرد. با ارائه کمک مالی به منظور اعمار اخرین قسمت پروژه سرک حلقوی، بانک انکشاف آسیایی به افغانستان این امکان را فراهم ساخته تا برعلاوه اتصال کشور از طریق این شاهراه ملی به رشد اقتصادی خویش نیز ادامه دهد."

کمک بلاعوض 340 میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی، ساخت 223 کیلومتر سرک که قیصر بالامرغاب لامان را در شمال غرب افغانستان به هم متصل می سازد، تمویل می کند. مسافت مذکور آخرین بخش باقیمانده 2700 کیلومتر سرک حلقوی محسوب می شود که پس از اتمام، حلقه راه کشور را تکمیل و شهرهای بزرگ را به هم وصل می کند.

این کمک علاوه بر 450 میلیون دالر کمک دیگری است که از سوی بانک انکشاف آسیایی برای افغانستان تعهد شده یا در سرک حلقوی کشور به مصرف رسیده است و مجموع کمک های بانک انکشاف آسیایی به بخش سرک، قطاره راه آهن و میادین هوایی افغانستان را به بیش از 1.07 میلیارد دالر آمریکایی می رساند.

جووان میراندا، رییس عمومی بخش آسیای مرکزی و جنوب آسیای بانک انکشاف آسیایی گفت: "این سرمایه گزاری در بخش نهایی سرک حلقوی، همکاری های بزرگ منطقوی را تقویت کرده و افغانستان را با آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاور میانه وصل می کند." وی افزود: "این سرک، افغانستان را از یک کشور مصرفی به یک کشور ترانزیتی تبدیل می کند، شغل های زیادی را ایجاد می کند، تجارت را رونق می بخشد و امنیت بیشتری را به ارمغان میاورد."

همچنان، بانک انکشاف آسیایی با 700 میلیون دالر قرضه و کمک بلاعوض تعهد شده و پلان شده برای احیا و بازسازی شبکه برق کشور، بزرگ ترین همکار انکشافی افغانستان در سکتور انرژی است. دومین توافقنامه امضا شده امروز حاوی 12 میلیون دالر کمک بلاعوض برای تمویل توسعه بیشتر و تکمیل تقریبی خط انتقال 220 کیلو وات برق است که هم اکنون تحت ساخت بوده و توسط 35 میلیون دالر قرضه بانک انکشاف آسیایی تمویل گردیده است. این خط، شبکه برق افغانستان و تاجکستان را به هم وصل می کند و انتظار می رود در اواسط سال 2011 به بهره برداری سپرده شود.

یک قرارداد دیگر نیز به ارزش ۱،۵ میلیون دالر بین وزیر مالیه و اقای رینکر امضاء میشود که از آن در مورد ماستر پلان توسعه لین برق استفاده خواهد شد. این پول بخش مساعدتهای کشور جاپان است که برای کاهش غربت مصرف میکند. این پول در عرصه مشکلات برق، معلوم کردن اولویتهای بازسازی و تثبیت پوتنشل شهرها کمک خواهد کرد.

بانک انکشاف اسیایی در منیلا موقعیت دارد و سعی میکند که از طریق انکشاف جامع اقتصادی، انکشاف حفظ محیط زیست و وحدت منطقوی در آسیا و اوقیانوس به فقر کاهش دهد. این بانک در سال ۱۹۶۶ تشکیل گردید، ۶۷ اعضاء دارد که من جمله ۴۸ عضو آن از منطقه میباشد.